“Ayy nasıl olacak, aman nasıl yapacağım?!” derken bir bakmışsınız, göz açıp kapayıncaya kadar altıncı ayı doldurmuşsunuz. Zamanı kum saatiyle ölçüyorsunuz sanki! Nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bir yandan “Nasıl geçti habersiz…” diye düşünürken bir yandan da “Sevgilim ne zaman kavuşacağız?” dediğiniz de olmuyor değil. Hele ki altıncı ayın dolmasıyla beraber bebeğiniz kendini öyle bir hissettirmeye başladı ki, aman Allah’ım! Sanki bir anda geliverecek küçük haydut :) Doktora gittiğinizde ise bebeğinizin cildinin hâlâ ince ve kırışık olduğunu görüyorsunuz ama yeni yağ ve kaslar sayesinde her gün biraz daha dolgunlaştığı ve cildinin yavaş yavaş düzelmeye başladığı da gözünüzden kaçmıyor, seviniyorsunuz. Doktorunuzun dediğine göre cildinin altında minik kılcal damarlar oluşmaya başlamış, bebeğinizin pembemsi rengi bu yüzdenmiş. Doktorunuz siz ağrılarınız ve sancılanmalarınızdan bahsederken “Bebeğiniz artık bir futbol topu büyüklüğünde ve bu yüzden sanki organlarınız eziliyor gibi hissetmeniz ve sancı yaşamanız doğal.” diyor gülümseyerek.

Hamilelerin yaklaşık %2 ile %5'ini etkileyen ve genellikle doğumdan sonra kaybolan bir yüksek kan şekeri rahatsızlığı olan gebelik şekeri belirtilerini inceleyen ve 24.-28. haftalar arasında yapılan Glikoz Tarama Testinden bahsediyor doktor. Anlattığına göre testin kendisi oldukça basit. Şekerli çözeltiyi içtikten birkaç dakika sonra kan alınıyor ve şeker seviyeleriniz test ediliyor. Kan şekeriniz yüksekse gebelik şekeri olup olmadığını belirlemek için bir kan glikoz testi daha yapılıyor. Sonucunda tedavi gerektirecek bir bulguya rastlanırsa, özel bir diyet ve bazı durumlarda ilaç kullanımı tavsiye ediliyor. Testi yaptırıyorsunuz ve ohhh, çok şükür! Hiçbir sıkıntı yok. Her şey yolunda.

Çıkmadan önce doktorunuza uzun süredir planladığınız Uludağ tatiline gitmenizin bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağını soruyorsunuz. Doktorunuz yoğun bir hareketlenme ve aşırı bir yorgunluk yaşamadığınız sürece seyahat etmenizin sorun olmayacağını söylüyor fakat sizi hamilelikte sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarına (İYE) dikkat etmeniz konusunda uyarıyor. “Bu yüzden ihtiyaç hissettiğiniz anda tuvalete gitmeye dikkat edin.” diye anlatmaya başlıyor. Yolculuk esnasında ve tatilde sık sık tuvalete gitmeyi ihmal etmemenizi ısrarla vurguluyor. İdrar yaparken yanma, acı veya nahoş bir koku hissedersiniz kendisine ulaşmanızı öneriyor. Son olarak kendinizi ve bebeğinizi üşütmemenizi tembihliyor -İlahi doktor! Söz konusu bebeğim olunca pamuklara sarılı dolaşıyorum ben, tembihlediğin şeye bak!- ve iyi tatiller dileyerek sizi uğurluyor.

Eve dönerken görüntüleme sırasında bebeğinizin saçlarının da çıkmaya başladığını fark ettiğinizi eşinize anlatmaya başlıyorsunuz. Eşiniz bununla birlikte sizin de saçlarınıza ve yüzünüze canlılık ve parlaklık geldiğini söylüyor. Gerçekten de saçlarınız hiç olmadığı kadar yumuşak ve parlak. Harika görünüyorlar, siz de bunun farkındasınız. Ama bunun hormonlarınız sayesinde olduğunu ve bu güzelliğin doğumdan sonra gideceğini, saçlarınızın normal haline geri döneceğini biliyorsunuz. Ama sorun değil. Kendinizi doğumdan sonra da güzel hissetmeye devam edeceksiniz. Ne de olsa bebeğinizin gelişiyle güzelliğinize güzellik katılacak. Eşiniz sizi o zaman da aynı şekilde beğenmeye devam edecek, bunu biliyorsunuz, ne hoş! Buna ek olarak hamilelerde hormonlardan dolayı saç dökülmesi de görülebildiğini ama bu saç dökülmesinin normal olduğunu ve tıpkı sizin yaşadığınız durumda olduğu gibi dökülmenin de doğumdan sonra sona ereceğini okumuştunuz. Hamilelik ve doğum hakkında bu denli bilgi sahibi olabilme imkanını ve hamilelikte geçirilen kritik süreçleri ve değişimleri öğrenmenizi sağlayarak, adım adım kendinizde gözlemleyebilme şansını size sundukları için annemisin.com’a ve uzman yazarlarına içten bir teşekkür ediyorsunuz.

Aaaa hadi ama sevgili okurumuz, lafı bile olmaz! Biz sizler için buradayız ve asıl biz teşekkür ederiz :)