Çocuklar büyürken, siz ebeveynlerin aklını en çok kurcalayan sorulardan birinin de ‘Çocuğum ne zaman kendi yatağında yatabilir?’ olduğunu fark ediyorum. Öncelikle cevabını vereyim; ‘Eve ilk geldiği günden itibaren!’ Çocuk doğduğu andan itibaren kendi yatağında, kendi odasında uyuyabilir tabii ki, ancak özellikle ilk 3 ay sık sık uyandığı ve meme emdiği için aileler için en kolayı kendi odalarına da bir beşik koyması ve annenin yatağında rahat bir şekilde emzirip, hemen uykuya dalabilmesi.

Ancak emzirmenin bitmesi de çoğu zaman çocuğu odasında yatırmak için yeterli olmuyor. Gece masal okuyarak uyutmak için, ebeveyn yatağında uyuyan çocuk, ona masal okurken yanında sızan anne baba, ve "aman uyanmasın" diye çocuğu kendi yatağına götürmeyen ve tüm gece rahat bir uyku uyuyamayan ebeveynlerden oluşan bir anne babalık dünyasında yaşıyoruz.

Ailecek bir şeyler paylaşmanın, ortak vakit geçirmenin öneminden bahsediyoruz tabii ki, ancak her gece birlikte uyumak bu paylaşımların içinde değil. Öncelikle çocuk hariç kimse yatakta alması gerektiği kadar kaliteli ve rahat bir şekilde uykusunu alamıyor." Çocuğun üstü mü açıldı?"," Nefes alıyor mu?"," Terledi mi?" gibi endişelerle her sese uyanan ebeveynler, bir süre sonra farkına varmadan huysuzlaşabiliyor ve bunun sebebini de tam olarak anlayamıyorlar.

Bir diğer yandan, çocuk büyürken anne babanın da kendine ait özel bir alanı olması gerektiğinin farkına varamıyor, kendine ait  bir " özel alan" olması gerektiğini de öğrenmiyor ve sınırları daha esnek yetişiyor. Halbuki çocuğun da büyüdükçe kendine ait bir alana ihtiyacı gelişiyor ama bu ihtiyacı anlamlandıramayabiliyor.

Yatağın ortasında çocuk ile uyuyan anne babalar, hem başbaşa vakit geçiremiyor, hem cinselliklerini yaşayamıyor hem de anne baba olmak dışında bir de karı-koca olduklarını hatırlayamıyorlar. Çocuğu arada tutmak bazen bir tarafın savunma mekanizması da olabiliyor, eşine karşı kırgın, mesafeli bir ebeveyn, çocuğu yatakta aralarına alıp veya eşine yatakta yer yok deyip aralarına istediği mesafeyi koyabiliyor. Bazen de çocuk, anne baba arasındaki gerilimi hissedip, onları elele uyutmak adına, aralarını yumuşatmak için, içgüdüsel olarak aralarında yatabiliyor.

Kısacası, tabi ki arada sırada çocuk ile uyumak, onunla yatakta vakit geçirmek, ailecek eğlenmek keyiflidir. Ve fakat, bunun düzenli bir hal alması aile sistemi içinde sorunlara yol açacaktır.