Her çağın anneannesi babaannesi ve dedeleri çok tontiktir. Torun sahibi olmak en çok istedikleri şeylerden biridir. Torunlarını şımartmayı, onlarla gülmeyi ve onları sıkıştırıp sevmeyi çok ama çok severler. Ama günümüzde onların çocuklarımız üzerinde birçok pozitif etkisi var. Tabii ki bizlerin üzerinde de. Onlar da siz çocuklarınızı büyütürken aktif olarak bu işin içinde yer almak istiyorlar. Bu yüzden ne zaman anne babamı göreceğim ya da anne babam ne zaman torunlarıyla kaliteli zaman geçirecek diye düşünmenize gerek kalmasın. İşte onların torunlarıyla içli dışlı olmalarını sağlayacak birkaç ipucu:

7/24 acil durum hattı. Gecenin bir vakti bebeğinizin neden uyumadığını ve sürekli ağladığını birine sormak mı istiyorsunuz. İşte anneniz telefonun hemen öbür ucunda. Çoğu anne-baba küçük şeyler için doktoru aramaya çekinir. Oysa  aile bireylerini aramak her zaman daha kolay ve hızlıdır. Sonuçta, sizi hayatınız boyunca tanıyan ve size karşı sonsuz toleransı olan birini arayacaksınız. Anneanneler ve babaanneler de inanın her türlü yardıma hazırlar. En az sizin kadar bebeğinizi onlar da düşünür. Bu yüzden onları çekinmeden arayabilirsiniz diye düşünüyoruz. Gerektiğinde, doktorunuzu aramanız gerektiğini, sizi sakinleştirerek söyleyecek olan da onlardır.

Anneannelik/babaannelikten bakıcılığa geçiş. Çoğu çocuk sahibinin anne babaları eğer yakın bir yerde yaşıyorsa, torunlarına bakmak için ideal bakıcıdırlar. Bir kere onlara sonuna kadar güvenebilirsiniz. Bazı aileler bir program olduğunda çocuklarını anne babalarına bırakırken , bazı aileler bu işi tam zamanlı olarak anneleriyle paylaşabiliyorlar. TÜİK’in geçtiğimiz senelerde yaptığı bir araştırmaya göre 0-5 yaş arası çocukların %4.8’inin bakımını babaanneler, %3.5’inin bakımını da anneanneler üstleniyormuş. Bu gibi durumlarda iletişimi açık tutup, kuralları açık açık ortaya koymanız önemli.

Torunlarıyla oyun partileri düzenlemek. Anneanne, babaanne ve dedeler bazen torunlarıyla birebir vakit geçirmek isteyebilirler. Çok sevimli değil mi ? :) Birlikte kitap okumak, resim yapmak veya sohbet etmek daha sonraki güzel vakitlerin habercisidir . Peki ya torunlarından uzakta yaşıyorlarsa ? E o zaman daha farklı yollarla birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayabilirsiniz. Facetime ve Skype yapmak çok muhteşem bir seçenek!

En iyi hikaye anlatıcılar onlar. Anne babanız aslında çocuğunuza sizin hakkınızda, tarih hakkında ve farklı hikayeler hakkında bilgi verecek en güzel insanlar. Bu onların torunlarıyla bağ kurma yollarından biri. Bu anları ölümsüzleştirin. Gerçekten duygulanacaksınız:)