Sevgili anneler anne sütü için ne düşünüyorsunuz?

Yeni doğan bir bebek için en uygun besin anne sütüdür. Bebeğiniz buzağı olamadığına göre bebeğinizi inek sütünden yapılmış mamalar ile beslemeyiniz;)

Anne sütünün bebek beslenmesindeki önemi ve bir doğa harikası olduğu tartışmasızdır. Bugün biz çocuk hekimleri, bu en güzel besinin hastalıklardan koruma özelliğini de bilerek verilmesini ve bebeğin İLK ALTI AY sadece ANNE SÜTÜ ile beslenmesini öneriyoruz.

Bebeğe su dahil hiçbir sıvı veya diğer ek besinler verilmemesi suretiyle emmenin daha güçlü olmasını sağlamak ve süt veriminin bebeğin emmesiyle, annenin bedensel ve ruhsal dinlenmesi, aldığı sıvı miktarının artması ile arttığını bilmek, anne sütü ile beslemede çok önemlidir.

Anne sütünün besleyici ve koruyucu üstünlüklerinin yanında, her an hazır, ekonomik, temiz ve daima uygun ısıda olması, anne ile bebek arasındaki sıcak duygusal iletişimi sağlaması, beyin gelişiminde ve vücut büyümesinde diğer tüm besinlerden üstün olması bebek beslenmesinde anne sütünün ilk sırada olmasını sağlamaktadır.

Bebeğinize ilk altı ay sadece anne sütü veriniz. Çocuğunuzu sık aralıklarla emziriniz.

Her zaman anne sütü aynı miktarda değildir ya da bebek aynı açlıkta olmayabilir. Bebeğin iyi beslendiğini gösteren en önemli bulgu, kilo artışıdır. Bu, yeni doğan bebeklerde günde 20 ile 30 gram arasında ağırlık artışı anlamına gelir. Yeni doğan bebek standartlara uygun olarak kilo alıyor ve boy atıyor yani büyüyorsa anne sütü yeterlidir.

Standartlara uygun şekilde büyümeyen bebekte ya herhangi bir hastalık vardır ya da anne sütü az gelmektedir. O nedenle anne beslenmesi gebelikte olduğu kadar emziklilikte de önemlidir. Almadan vermek tanrıya özgü bir özelliktir. O nedenle bebeğinizi yeterli bir şekilde beslemek için sizde yeterli beslenmelisiniz. Nasıl mı?

Anne sütünün bol ve verimli olması için, sık emzirmenin yanı sıra annenin günde 3 litre (10-12 su bardağı) sıvı içecekleri tüketmesi gerekir. Sıvı besinler için önerilen, 1 litresinin süt veya ayran, 1 litresinin komposto, hoşaf, limonata ve meyve suları, son 1 litresinin ise su ya da maden suyu şeklinde olmasıdır.

Çok fazla miktarda ve koyu içilen çay ile kahve süt miktarını azaltmaktadır.

Bu arada anne, normal yediği günlük besinleri de öğünlerde almalı, yeterli ve dengeli bir beslenme için yediklerinin % 50’si karbonhidrat, % 35’i protein ve % 15’i de yağlardan oluşmalıdır. Süt veren annelere geleneksel olarak önerilen soğan, bulgur ve tatlı gibi yiyecekler kendi özelliklerinden değil, su içirici etkilerinden dolayı süt yapımını artırır. Boşuna kilo almayın:)

Sevgi ile kalınız...